DWUDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

1. Nietrudno odnieść wrażenie, że ilość informacji jest tak duża, że trzeba stosować różne filtry, by odróżnić prawdę od fałszu i odnaleźć się w tym gąszczu. A mowa Pana Jezusa jest prosta, nie ma w niej obcych słów ani skomplikowanych zdań. Jezus jest prawdą i życiem. Jego prawda jest życiem. Zostaliśmy zaproszeni na ucztę, na której On daje nam chleb żywy – swoje ciało – abyśmy mieli życie, żyli na wieki. Tę prawdę uczmy się nieustannie odkrywać.

2. Jutro przypadnie smutna rocznica podpisania paktu Ribbentrop – Mołotow. Dzień 23 sierpnia w 2008 r. został ustanowiony Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, obchodzony po raz pierwszy publicznie w 2011 r. w Warszawie. Pamiętajmy w modlitwie nie tylko o tych, którzy zginęli w sowieckich łagrach i niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, lecz także o tych, którzy opowiedzieli się za Bogiem i dlatego oddali zdrowie i życie w obronie godności i praw człowieka. Słyszymy o próbach relatywizowania i podważania współczesnej historii, naginania faktów w imię tzw. poprawności politycznej. Warto znać fakty, warto pamiętać i pielęgnować pamięć.

3. W czwartek 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Św. Jan Paweł II na Jasnej Górze powtarzał, że tu bije serce narodu. Na Jasną Górę swoje kroki kierują miliony pielgrzymów. Pielgrzymują tam również nasi parafianie. W wielu domach jest czczony wizerunek Czarnej Madonny. To świadectwo naszej miłości do Matki naszego Pana, która w jasnogórskiej ikonie przebywa w naszym narodzie od wieków. Msza Święta tego dnia o 18:00, tak jak w dni powszednie w tygodniu.

4. Dziękujemy rodzinom za posprzątanie kościoła i przygotowanie kwiatów i z tą prośbą zwracamy się do następnych rodzin.

5. Od początku sierpnia, na ścianie bocznej między witrażami wiszą 2 obrazy: Przemienienia Pańskiego i św. Heleny. Obraz Przemienienia Pańskiego to kopia fresku Fra Angelica. Wykonała go pani Wiesława Bloch-Brick na prośbę śp. o. Teofila.

6. W tym tygodniu patronują nam:
– we wtorek 24 sierpnia – św. Bartłomiej (†ok. 70), apostoł;
– w piątek 27 sierpnia – św. Monika (ok. 332-387), matka św. Augustyna, wzór matki modlącej się o nawrócenie syna;
– w sobotę 28 sierpnia – św. Augustyn (354-430), biskup i doktor Kościoła.