NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania.

 1. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc. Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.
 2. Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. O godz. 9.30 w katedrze będzie sprawowana Msza krzyżma, której będzie przewodniczył ks. bp Piotr Sawczuk. Do uczestnictwa w liturgii są zaproszeni dziekani i inny kapłani imiennie zaproszeni oraz asysta.
  Liturgia w naszej świątyni rozpocznie się o 18.00. Adoracja Najświętszego Sakramentu po liturgii do godz. 21.00.
 3. Wielki Piątek – pamiątka męki i śmierci Pana Jezusa. W tym dniu nie sprawujemy Eucharystii. Obowiązuje post ścisły. Liturgię rozpoczniemy o godz. 18.00. Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciągu dnia w ciemnicy od 13 do 16 i później po Liturgii w Grobie Pańskim do 21.00. Zachęcamy do Adoracji – do nawiedzenia choćby na kilkanaście minut. Adoracja Krzyża bez całowania (tylko celebrans) przez uklęknięcie lub głęboki skłon. Taca w czasie Adoracji Krzyża jest przeznaczona na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego oraz miejsc świętych w Ziemi Świętej. Tego dnia przypada rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Wizyta u chorych od g. 9.00.
 4. Wielka Sobota – dzień, w którym Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważa mękę i śmierć Chrystusa, Jego zstąpienie do otchłani, a także oczekuje na Jego Zmartwychwstanie. W tym dniu Kościół powstrzymuje się od celebrowania Eucharystii. Adoracja Pana Jezusa w grobie od 13.00 do 16.00. Święcenie pokarmów: Moszczona o 10.00, Radziwiłłówka 10.30, Wajków 11.00, Mielnik 13.00, 14.00, 15.00 również wokół kościoła.
 5. Wigilia Paschalna. Liturgię rozpoczniemy o godz.19.30. Zabierzmy na nią świece i naczynie na wodę święconą jeśli przechowujemy ją w domu. Cała Liturgia w kościele bez ogniska.
 6. Spowiedź w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę przed Liturgią przy okazji święceń pokarmów.
 7. Rezurekcja w poranek wielkanocny o godz. 6.00. Nie będzie procesji ale od 5.30 Adoracja i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
 8. Dziękujemy za posprzątanie kościoła i z tą prośbą zwracamy się do kolejnych rodzin w sobotę najlepiej po 16.00 po Adoracji a przed Wieczorną Liturgią. Rejon IV przygotuje Ciemnicę i Grób we wtorek po Mszy św. o 18.00.
 9. Ze względu na wskazania Episkopatu i obostrzenia ze względu na epidemię wody święconej będziemy w tych dniach używać ostrożnie (dzisiaj i w Wielką Sobotę), Adoracja Najświętszego Sakramentu także czasowo ograniczona ale zachęcamy do odwiedzania kościoła i Pana Jezusa od 9.00 z rana do 21.00 szczególnie w Wielki Piątek i Wielką Sobotę.
 10. Dziękując za już złożone ofiary na kwiaty do Bożego Grobu do puszki w kracie przypominamy, że w najbliższych dniach można jeszcze wrzucić swoją ofiarę.
 11. We wtorek zbiórka sprzętu zużytego na cele misyjne do 15.30 przy plebanii.