NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

1. Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Świętej. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia.

2. W dzisiejszą niedzielę, 2 kwietnia, przypada 18. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski. On przez długie lata swojego pontyfikatu własnym przykładem uczył nas, jak oddać się całkowicie Chrystusowi i jak świadczyć wobec innych o własnej wierze. Starajmy się go w tym naśladować!

3. W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.

4. Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do kaplicy adoracji. Za śpiew hymnu „Sław, języku, Tajemnicę” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Adoracja w naszej świątyni potrwa do godz. 21:00. Tego dnia Msza Krzyżma w Katedrze Drohiczyńskiej z poświęceniem olejów o godz. 9:30. Tego dnia przypada 10 r. święceń biskupich Piotra Sawczuka, ordynariusza drohiczyńskiego, w modlitwie polećmy Go Bogu.

5. Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. Od godz. 9:00 zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w ciemnicy, do Liturgii Męki Pańskiej z adoracją krzyża , która rozpocznie się o godz. 18:00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa do godz. 21:00. Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.

6. W Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta. Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

7. Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Zapraszamy serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim od godz. 9:00 do 19:30. W oczekiwaniu na radość poranka wielkanocnego trwajmy w zadumie nad śmiercią Zbawiciela. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny o godz. 10:30 w Mielniku, 11:00 w Moszczonie, 11:30 w Radziwiłłówce, 12:00 w Wajkowie o 12:30 w Mielniku. Zaleca się także wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w Wielką Sobotę.

8. W najbliższą niedzielę będziemy celebrować uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Świętowanie rozpoczniemy już w sobotę Mszą Wigilii Paschalnej o godz. 19:30. To najbardziej uroczysta Msza Święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Na liturgię przynosimy świece i naczynia na wodę święconą (jeżeli będziemy brać do domu). Serdecznie zapraszamy wszystkich do licznego udziału w Triduum Paschalnym i Święcie Zmartwychwstania Pańskiego. W niedzielę o godz. 6.00 Msza Święta poprzedzona procesją rezurekcyjną. Pozostałe Msze Święte o godz. 10:00 w Wajkowie i o 11:30 w Mielniku.

9. Dziękujemy rodzinom za posprzątanie kościoła i przygotowanie dekoracji na Niedzielę Palmową. W sobotę prosimy rodziny następne. Rejon II prosimy o przygotowanie dekoracji na Triduum i Święta Wielkanocna. Dziękujemy za wszystkie ofiary na kwiaty do dekoracji wielkanocnej.