DWUDZIESTA SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

1. Dziś pierwsza niedziela października. W kościołach i we wspólnotach rodzinnych rozpoczęliśmy nabożeństwa różańcowe. Przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki, biorąc do rąk różaniec, prośmy Jej Syna o miłosierdzie dla nas i całego świata. Zachęcam do udziału w codziennym nabożeństwie różańcowym o godz. 17:30 przy wystawionym Najświętszym Sakramencie i po nim w Mszy Świętej. A tych, którym trudniej dotrzeć do kościoła, proszę o odmawianie różańca w domach. Święty Jan Paweł II w liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae” z 2002 roku napisał: „Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela” (nr 1).

2. Pamiętajmy i przypominajmy innym, że za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic w sposób ciągły, można uzyskać odpust zupełny. Korzystajmy z tych duchowych dobrodziejstw, jakimi może nas Kościół obdarzyć.

3. Z racji przypadającego dziś, a przykrytego przez niedzielę, liturgicznego wspomnienia Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, która jest patronką misji katolickich, w całym Kościele obchodzimy Dzień Misyjny Sióstr Zakonnych.

4. W poniedziałek, 2 października, wspominamy Świętych Aniołów Stróżów. To liturgiczne wspomnienie ma nam przypominać, że każdy z nas ma swojego Anioła Stróża, którego zadaniem jest bronić nas przed niebezpieczeństwami duszy i ciała. Jednak by było to możliwe, musimy być uważni na jego natchnienia. Nie zapominajmy również każdego dnia polecać się opiece tego Bożego wysłannika.

5. W środę, 4 października, przypada liturgiczne wspomnienie Świętego Franciszka z Asyżu (1182-1226), ojca wielkiej rodziny franciszkańskiej, stygmatyka, którego duchowość wywiera olbrzymi wpływ na życie wierzących i Kościoła po dzień dzisiejszy. To imię nosi również Ojciec Święty Franciszek, zatem świętujemy jego imieniny. Otoczmy go z tej okazji serdeczną modlitwą.

6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W piątek wizyta u chorych od 9:00, okazja do spowiedzi świętej w naszym kościele od 17:20. W pierwszą sobotę oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu Bożej Matki dłuższym nabożeństwem od 17:00 w duchu wynagrodzenia.

7. W czwartek, 5 października, w liturgii wspominamy wyjątkową polską Świętą – Siostrę Faustynę Kowalską (1905-1938) ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Święty Jan Paweł II zwykł ją nazywać „iskrą Bożego miłosierdzia”, która wyszła z Polski. Przez jej wstawiennictwo prośmy o miłosierdzie Boże dla samych siebie i dla całego świata. Tylu wiernych w różnych wspólnotach Kościoła powszechnego modli się słowami Koronki do miłosierdzia Bożego. My, Polacy, bądźmy przykładem naśladowania duchowości i pobożności Świętej Siostry Faustyny.

8. A w sobotę, 7 października, przeżyjemy liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.

9. Dziękujemy rodzinom za posprzątanie świątyni i przygotowanie kwiatów. W sobotę prosimy rodziny następne.