DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

1. Perspektywa wieczności jest niezwykła dla człowieka. „Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki” (J 6,51) – usłyszeliśmy dzisiaj. Tak więc, nakarmieni przy ołtarzu Eucharystii, umocnieni słowem Chrystusa, odważnie kroczmy w codzienności, która jest drogą ku celowi, jaki wyznaczył nam Bóg. Sierpień jest miesiącem wielu ważnych wydarzeń, dla wielu z nas jest to także czas abstynencji od alkoholu, by dać świadectwo życia w wolności i wspierać tych, którzy żyć w trzeźwości. Nie zapominajmy o tym, jak wielką moc ma nasze codzienne świadectwo, ponieważ naszym celem jest spotkanie z Bogiem w wieczności.

2. W najbliższą niedzielę uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Papież Pius XII w 1950 r. przypieczętował dogmatem prawdę obecną w Kościele już od V w., że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały nieba i wywyższona przez Boga jako Królowa. W polskiej tradycji z tą uroczystością jest związany obrzęd błogosławienia ziół, kwiatów, warzyw, zbóż, dlatego przynosimy je przed ołtarz. Chcemy w ten sposób uwielbić Boga i podziękować Mu za to, że troszczy się o nas. Obrzęd błogosławieństwa odbędzie się na zakończenie każdej Mszy Świętej.

3. 15 sierpnia przypadnie 101. rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą, która zmieniła bieg historii naszej ojczyzny. Skutki tego triumfu Wojska Polskiego wpłynęły także na historię Europy, bowiem zatrzymano nawałnicę bolszewicką, która zagrażała nie tylko naszemu narodowi.

4. Dziękujemy rodzinom za posprzątanie kościoła, ofiarę na kwiaty i przygotowanie kwiatów na Uroczystość Odpustową i z tą prośbą zwracamy się do następnych rodzin.

5. W naszej parafii witamy serdecznie o. Dariusza, który będzie współpracownikiem o. Kazimierza.

6. W tym tygodniu patronują nam:
– w poniedziałek 9 sierpnia – św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein, 1891-1942), dziewica i męczennica, patronka Europy, filozof;
– we wtorek 10 sierpnia – św. Wawrzyniec (†258), diakon i męczennik;
– w środę 11 sierpnia – św. Klara (1194-1253), dziewica, wzorem św. Franciszka żyła w ubóstwie, założycielka klarysek;
– w sobotę 14 sierpnia – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), prezbiter, franciszkanin, męczennik obozu Auschwitz-Birkenau.