NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO  

1. Wspomnienie wydarzenia nad Jordanem, gdzie Pan Jezus przyjął chrzest, a także gdzie Bóg potwierdził, że jest On Jego Synem, kończy okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w liturgii rozpoczyna się tak zwany okres zwykły – w ciągu roku. Pierwsza jego część potrwa do 22 lutego, czyli środy popielcowej Jednak w naszej tradycji przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, które bezpośrednio wiąże się z Bożym Narodzeniem. Zapamiętajmy dziś słowa samego Boga o Jezusie: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”.

2. Wspominając chrzest Pana Jezusa w Jordanie, myślimy także o naszym chrzcie, który jest początkiem i fundamentem naszego chrześcijańskiego życia, czyli naszej przyjaźni, komunii z Panem Bogiem. W tym sakramencie otrzymaliśmy godność przybranego dziecka Bożego i dar Bożej miłości. Zostaliśmy też włączeni do wspólnoty Kościoła. Przyjęcie chrztu jest dla nas jednocześnie wielkim zobowiązaniem. Musimy bowiem podążać drogą coraz większego upodabniania się do Chrystusa, to znaczy kochać Go coraz więcej i uczyć się od Niego, jak kochać bliźnich.

3. W naszej parafii rozpoczęły się odwiedziny duszpasterskie – kolęda. Plan kolędy na nadchodzący tydzień jest wywieszony na tablicy ogłoszeń i zamieszczony na stronie internetowej parafii .

4. Dziękujemy za sprzątanie kościoła w minionym tygodniu i prosimy rodziny następne w najbliższą sobotę.

5. 10 stycznia jest Rocznica Poświęcenia Kościoła Katedralnego. W tym roku przypada jubileusz 300-lecia konsekracji kościoła.

W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:
Piątek, 13 stycznia – św. Hilary (między 310 a 320 – 367), biskup i doktor Kościoła, wielki miłośnik i znawca Pisma Świętego oraz obrońca bóstwa Chrystusa w sporach teologicznych IV wieku.

7. W minionym roku w naszym kościele: było ochrzczonych 7 dzieci, do bierzmowania przystąpiło 27 osób (kilka z poza parafii), był zawarty 1 sakrament małżeństwa, do wieczności odeszło 7 osób. Sprawy materialne: z ofiar rodzinnych i częściowo z tacy był remont ołtarza i groty przy ruinach – zakończony w czerwcu, remont ołtarza i ogrodzenia przy wejściu na cmentarz zakończony w październiku. Z ofiar na tacę zostały dokupione szaty liturgiczne, to co potrzebne do liturgii, przeznaczamy na ogrzewanie, prąd, częściowo na wywóz śmieci z cmentarza, i inne. Po rozmowach z radą parafialną ,w tym roku pragniemy dokończyć obłożenie kamieniem schodów do ulicy – jako cel główny. Dziękujemy, Bóg zapłać za wszelkie ofiary osobiste, rodzinne i składane na tacę dla dobra naszej parafii i inne cele.