ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

1. Dziś, w ostatnią niedzielę lutego, tradycyjnie rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach. Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych.

2. We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.

3. W najbliższą środę, 2 marca, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Kapłan posypując nasze głowy, wypowie słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” (por. Rdz 3,19) lub „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii” (Mk 1,15). Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem. Msze Święte tego dnia o godz. 9 i 17.

4. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.

5. W Środę Popielcową rozpoczynają się także Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które potrwają do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu

6. W dniu 12 marca br. Przypada 400 r. święceń kapłańskich św. Andrzeja Boboli patrona Polski. Z tej okazji Episkopat Polski proponuje ogólnopolską nowennę za kapłanów oraz w int. nowych powołań kapłańskich (mając na uwadze nieustanną potrzebę troski o powołania kapłańskie oraz znaczenie modlitwy w int. kapłanów). Nowenna ma się rozpocząć dnia 1 marca br. A zakończyć przededniu rocznicy święceń św. Andrzeja tj. 11 marca br.

7. W piątek, 4 marca, przypada uroczystość święto Świętego Kazimierza, królewicza, Głównego Patrona Metropoli Białostockiej. W tym dniu w naszej Diecezji nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

8. Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia będą nabożeństwa wielkopostne. Zapraszamy serdecznie na drogę krzyżową w piątki o godz. 17:00 oraz na nabożeństwo gorzkich żali w każdą niedzielę o godz. 8:20.

9. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Po Mszach Świętych okolicznościowe nabożeństwa.

10. W piątek wizyta u chorych od 9. Możliwość spowiedzi w czasie Drogi Krzyżowej.

11. Dziękujemy rodzinom za posprzątanie kościoła wewnątrz i wokół. W sobotę prosimy rodziny następne