SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

1. W tę ostatnią karnawałową niedzielę słyszymy w Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego. Padają tam znamienne słowa „Jeśli zechcesz…”. Bóg zawsze pragnie naszego dobra, pragnie nam udzielać swoich dobrodziejstw. A my ze swojej strony podejmijmy trud otwarcia się na Jego łaskę, może podejmijmy pewne zobowiązania z racji na rozpoczynającego się w środę okresu Wielkiego Postu, a dzisiaj rozpoczynający się 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu…

2. W najbliższą środę przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego – okres Wielkiego Postu. Msze Święte z posypaniem na znak pokuty naszych głów popiołem odprawimy o godz. 9.00 i 17.00. Zachęcamy do licznego uczestnictwa oraz do wejścia i całkowitego zaangażowania się w ten święty czas. Tego dnia rozpoczynamy Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

3. Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego zobowiązującego wiernych między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ponadto do postu ścisłego jesteśmy zobowiązani również w Wielki Piątek. Przypominamy także, że we wszystkie piątki roku obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

4. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tak zwany „czas zakazany”, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, wesel i dyskotek.

5. W najbliższy piątek rozpoczniemy nabożeństwa Drogi Krzyżowej, na które serdecznie zapraszamy na godz.17:30, a po niej Msza Święta. Natomiast od przyszłej niedzieli – pierwszej Wielkiego Postu o godz. 8:20 będziemy śpiewać Gorzkie Żale. Za udział w rekolekcjach wielkopostnych (w naszej parafii od IV niedzieli Wielkiego Postu), w drodze krzyżowej odprawianej przed stacjami zatwierdzonymi przez Kościół, a dodatkowo w Polsce za udział w nabożeństwie „Gorzkich żali” przysługuje odpust zupełny.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
W środę, 14 lutego – św. św. Cyryl i Metody, Apostołowie Słowian, których również śmiało możemy traktować jako ojców tamtejszej kultury i piśmiennictwa.
Również w środę, 14 lutego – św. Walenty, patron zakochanych.

7. Dziękujemy rodzinom za posprzątanie świątyni. W sobotę prosimy rodziny następne.