NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

1. Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Na początku każdej Mszy Świętej błogosławimy palmy, odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i pragniemy naśladować tłumy, które wiwatowały na Jego cześć.

2. Już po raz siódmy dzisiejszego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci beatyfikowanej pół roku temu rodziny Ulmów, jednej z wielu bohaterskich polskich rodzin, którzy chcieli ocalić swoich sąsiadów i przyjaciół żydowskiego pochodzenia. Dla nas jest to okazja, aby modlić się o pokój, zgodę, pojednanie między narodami oraz o to, by w drugim człowieku umieć zobaczyć swojego bliźniego, któremu należy okazywać miłość i szacunek.

3. W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia.

4. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego. Aby rzeczywiście je owocnie i pięknie przeżyć, oczyśćmy nasze serca, pozwólmy, aby Pan nas przemienił, uczynił lepszymi. Okazja do spowiedzi świętej pół godziny przed Mszą Świętą.

5. Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 18:00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękowali za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po skończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanym „Ciemnicą”), gdzie będziemy go adorowali do godz. 21:00. Podczas procesji śpiewać będziemy hymn Pange lingua (Sław języku tajemnicę), za odmówienie go tego wieczoru można uzyskać odpust zupełny. Adorację w ciemnicy wznowimy od godz. 9:00 do godz. 18:00, na którą serdecznie zapraszamy. Na stoliku przy końcu nawy kościoła jest wyłożona lista Adoracji na piątek i sobotę. Bardzo prosimy o wpisanie się chętnych aby była zachowana ciągłość Adoracji.

6. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w specjalnej i szczególnej liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego, za uczczenie którego w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszym kościele parafialnym tę liturgię rozpoczniemy o godz. 18:00. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego „Bożego Grobu”, gdzie adoracja trwać będzie do godz. 21:00 i przez Wielką Sobotę aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej do godz. 19:00. Przypominamy też, że w Wielki Piątek wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) niech pamiętają tego dnia o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Także w Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego – zachęcamy do indywidualnego odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia. Taca z Wielkiego Piątku przy adoracji Krzyża przeznaczona jest na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego oraz miejsc świętych w Ziemi Świętej.

7. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii: wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym „Grobie Pańskim”. Zachęcamy do przyjścia do świątyni na adorację Najświętszego Sakramentu od 9:00 do 19:00.
Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny o godz. 10:30 w Mielniku, 11:00 w Moszczonnie, 11:30 w Radziwiłłówce, 12:00 w Wajkowie, o 12:30 w Mielniku. Zaleca się także wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w Wielką Sobotę, aż do Wigilii Paschalnej.

8. Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godz. 19:00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc przejścia ze śmierci do życia; będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne ALLELUJA, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna.
Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec i naczyń na wodę święconą.

9. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6:00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze Święte o 6:00, 10:00 w Wajkowie i 11:30 w Mielniku. Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte o 8:45, 10:00 w Wajkowie i 11:30 w Mielniku.

10. Przy wyjściu ze świątyni możemy nabyć wielkanocne paschaliki (6 zł). Dziękujemy za nabycie baranków wielkanocnych na cele Caritasu, dziękujemy za jałmużnę wielkopostną zbieraną do skarbonek wielkopostnych, którą można przynieść do zakrystii lub na ołtarz Św. Antoniego do Wielkiego Czwartku.

11. Jutro 32 rocznica powstania w obecnym kształcie Diecezji Drohiczyńskiej – na mocy bulli „Totus Tuus Poloniae Populus” z 25.03.1992 r. oraz rocznica powołania przez Stolicę Apostolską Drohiczyńskiej kapituły Katedralnej.

12. Dziękujemy rodzinom za posprzątanie kościoła. Rejon III prosimy o przygotowanie dekoracji na Triduum i Święta Wielkanocne i posprzątanie świątyni w tygodniu. Dziękujemy z a wszystkie ofiary na kwiaty do Dekoracji Wielkanocnej (można jeszcze dziś wrzucić ofiarę do puszki)