NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas.

2. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego okresu. W tym roku inaczej – poprzez radio, telewizję i Internet, bo w kościele może być tylko 5 osób.

3. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne.

4. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. W tym roku Grób Pański prosty, bez zbędnej okazałości wg zalecenia Ks. biskupa, który również usilnie zachęca aby w Wielki Piątek wierni adorowali krzyż w swoich domach.

5. Wielka Sobota jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Nie organizuje się tradycyjnego poświęcenia pokarmów w kościołach ani w innych miejscach. Należy natomiast pobłogosławić pokarmy przed śniadaniem wielkanocnym. Dokonuje tego głowa rodziny lub inna osoba wierząca w domu wg tekstu zawieszonego w załączniku na stronie internetowej Diecezji Drohiczyńskiej. Można także pomodlić się nad posiłkiem w sposób zwyczajny. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego.

6. Przez cały tydzień Msze święte i Liturgia Wielkiego Piątku i w Wielką Sobotę o godz. 18.00.

7. Za tydzień Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego ze względu na zarządzenie, aby nie urządzać procesji Msze święte jak w inne niedziele.

8. Dziękujemy za sprzątanie kościoła i prosimy kolejne rodziny w następnym tygodniu.

Prosimy osoby z Rejonu 3 o przygotowanie skromnego Grobu Pańskiego.

9. Porządek nabożeństw transmitowanych z drohiczyńskiej Katedry na kanale 1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas.